مجموعه طراحی وبر
طراح
وب سایت و گرافیک

طراحی وب سایت طراح وب سایت طراحی گرافیک وب سایت طراح گرافیک وب سایت سئو وب سایت بهینه سازی وب سایت بهینه سازی وب سایت برای گوگل طراح وب سایت و گرافیست طراحی وب سایت ارزان طراحی وب سایت اختصاصی طراح وب سایت جوملا طراح جوملا طراحی قالب وب سایت قالب جوملا

طراح وب سایت و گرافیست ، طراحی وب سایت ، آموزش طراحی وب سایت CIW ، سئو وب سایت

طراحی وب سایت طراح وب سایت طراحی گرافیک وب سایت طراح گرافیک وب سایت سئو وب سایت بهینه سازی وب سایت بهینه سازی وب سایت برای گوگل طراح وب سایت و گرافیست طراحی وب سایت ارزان طراحی وب سایت اختصاصی طراح وب سایت جوملا طراح جوملا طراحی قالب وب سایت قالب جوملا

 • پشتیبانی

  پشتیبانی

  تمامی آنچه در توان داشته ایم را برای آرامش و لبخند شما گردآورده ایم، راحت باشید
 • بهینه سازی برای موتورهای جستجو

  بهینه سازی برای موتورهای جستجو

  سرعت را به همراه دقت تجربه کنید ، بارگذاری سریع وب سایت دقیقاً در صفحه اول گوگل
 • طراحی وب سایت

  طراحی وب سایت

  تمام آنچه که قدرت داریم را برای طراحی وب سایت شما به کار خواهیم گرفت

 • شرکت BinsMaster
  28.07.1397
 • آکادمی رایتون
  14.02.1397
 • شرکت اکسیر پویان
  27.11.1396
 • شرکت کانکس کار راد
  24.09.1396
 • شرکت مهر اندیش پانیذ
  30.08.1396
 • شرکت ATP
  24.07.1396
 • شرکت گاوصندوق همگام صنعت
  05.06.1396
 • شرکت گدازین
  17.05.1396
 • دکتر سحاب سنجری
  18.03.1395
 • شرکت دوراچم خاورمیانه
  13.02.1395
 • شرکت آسا تجهیز پاد
  11.11.1394
 • تهویه ماموت
  05.11.1394

آشنایی با محیط فتوشاپ

در این آموزش می خواهم شما را با محیط اصلی فتوشاپ و قسمت های مختلف آن آشنا کنم برای شروع بهتر است برنامه فتوشاپ را باز کنید! همانطور که بعد از باز شدن مشاهده می کنید محیط فتوشاپ در نگاه اول شاید پیچیده به نظر برسد. اما من برای شما تنها قسمت های پایه را توضیح می دهم تا از حجم زیاد مطالب در امان باشید، در ادامه می توانید با هریک از جزئیات آشنا شوید .

در تصویر پایین 5 قسمت مشخص شده اند که بخش های اصلی این آموزش را تشکیل می دهند.  

محیط فتوشاپ

محیط فتوشاپ(Interface)

در صورتی که متوجه شدید برخی از قسمت هایی که در تصویر بالا مشاهده کردید وجود ندارند کافی است از طریق منو های بالای فتوشاپ به منوی window بروید و سپس تیک قسمت هایی رو که وجود ندارند بزنید.

نوار ابزار

نوار ابزار(Toolbar)

شاید بتوان گفت مهم ترین قسمت از فتوشاپ نوار ابزار هست (Toolbar). این نوار شامل تعدادی آیکن هست که ابزارهای متفاوت فتوشاپ را برای تصحیح و یا خلق تصاویر در اختیار شما قرار می دهد.

این نوار شامل ابزارهایی جهت انتخاب بخشی از تصویر ، تغییر رنگ تصویر ، کشیدن ، چرخاندن و پاک کردن یک بخش از تصویر و خیلی موارد دیگر هست. اگر خواستید اسم ابزار را ببینید کافی است ماوس را بر روی ابزار نگه دارید.

قاب هاقاب ها (Panes)

قاب ها هم یکی از مهمترین بخش های فتوشاپ هستند ، در این قاب ها اطلاعات زیادی نمایش داده می شوند و به همین دلیل ممکن هست کمی گیج کننده به نظر برسند ، اطلاعات مختصاتی تصویر ، اطلاعات ابزار ها و مراحل طی شده بر روی یک تصویر از جمله این اطلاعات هستند. اگر یکی از قاب ها نامرئی شدند کافی است از طریق منوی window آن را فعال کنید در آموزش های بعدی با قاب ها به صورت تخصصی آشنا خواهیم شد.

منو

منو (Menu)

منو ها آشنا ترین  اجزای فتوشاپ برای شما هستند چرا که آنها را در تمامی برنامه ها دیده اید. منوها شامل تنظیماتی برای قسمت های مختلف فتوشاپ هستند ، اما این اطلاعات در زیر منو ها قرار گرفتند و مانند ابزار ها و قاب ها در دسترس نیستند ، در این آموزش به طور مختصر به منوها اشاره می کنم.

 • فایل (File) : تمامی مواردی رو که شما برای شروع و خاتمه کارتان نیاز دارید در این منو خواهید دید شاید تنها موارد جدید برای شما Import باشد که برای وارد کردن یک عکس اسکن شده است یا منوی Save for Web که تصاویر را به گونه ای ذخیره می کند که برای استفاده در وب بهینه شده باشند (مثل کاهش حجم فایل).
 • ویرایش (Edit) : این منو هم برای شما آشنا هست توسط آن می توانید عملیات های ویرایشی را انجام دهید مانند بازگشت به مرحله قبل (undo) یا کپی کردن یک فایل یا یک بخش.
 • منوی تصویر (Image Menu) : زیر منوهای این بخش بر روی قسمت فایل (تصویر) که در بالا با رنگ سبز مشخص شده است تاثیر می گذارند ، در این بخش شما می توانید به تنظیمات رنگ و تنظیمات ابعاد و سایر تنظیمات مربوط به یک فایل تصویری دست پیدا کنید.
 •  منوی لایه  (Layer Menu) : این منو شبیه به منوی تصویر هست ، اما با این تفاوت که تاثیر آن بر روی یک لایه هست نه کل یک تصویر ، چرا که یک تصویر خودش می تواند شامل چندین لایه باشد.
 • منوی انتخاب ( Select Menu) : زیر منو های این بخش بر روی قسمت هایی که شما در یک تصویر انتخاب کرده اید تاثیر می گذارند ، به عنوان مثال شما بخشی از یک تصویر را انتخاب کرده اید این منو به شما امکان تغییر اندازه آن انتخاب یا معکوس کردن انتخاب را به شما می دهد ، این منو در خیلی موارد باعث کمک به شما خواهد که در بخش مربوط به خودش توضیح خواهم داد.
 • منوی فیلتر (Filter Menu) : شاید این منو و زیر منوهای آن تنها بخشی باشد که افراد از فتوشاپ بیشتر دیده اند یا راجع به عملکرد های ویژه آن شنیده باشند، این منو به شما این امکان را می دهد تا بر روی کل تصویر یا بخشی از آن که انتخاب کرده اید یک فیلتر اعمال کنید همانند یک دوربین عکاسی که می تواند با لنز های مختلف از یک سوژه تصاویر متفاوتی تهیه کند ، فیلتر های این منو هر کدام دارای تنظیمات خاص خود می باشند.
 • منوی ظاهر (View Menu) : در این قسمت می توانید تنظیمات نمای فتوشاپ را تغییر بدهید ، می توانید خط های راهنما را فعال یا غیر فعال کنید یا بر روی تصویر بزرگنمایی کنید و یا خط کش را فعال و یا غیر فعال کنید.
 • منوی پنجره ها (Window Menu) : در این منو همانطور که قبلاً اشاره شد شما می توانید اجزای مختلف محیط فتوشاپ را مخفی کنید یا نمایش دهید اگر ابزار یا قابی را مخفی کردید و خواستید باز گردانید از این بخش این کار را انجام دهید.
 • منوی راهنما (Help Menu) : در این بخش راهنمای استفاده از این برنامه قرار دارد من خودم خیلی ازین راهنما استفاده نکردم چون مطالب را گنگ توضیح داده بود اما دو بخش ویژه دارد یکی در مورد تغییر اندازه تصاویر (Resize Imeges) و خروجی گرفتن از تصاویر بدون زمینه (Export Transparent Images) که بهتون پیشنهاد میکنم بخونیدشون البته خود من هم توضیح خواهم داد.

نوار تنظیمات ابزارها

نوار تنظیمات ابزارها (Tools Option Bar)

نوار تنظیمات ابزارها که دقیقاً در زیر منوها قرار گرفته است یکی از بخش های مفید هر ابزار هست ، همانطور که مشاهده می کنید در تصویر اول این آموزش من ابزار بریدن (Crop) را انتخاب کرده بودم که تنظیمات آن در این بخش قرار گرفته است ، در واقع زمانی که شما یکی از ابزار ها را انتخاب کردید و نیاز داشتید عملکرد آن را اندکی تغییر دهید یا به کلی آن را تغییر دهید از این نوار استفاده می کنید.

در ادامه این آموزش می خواهم شما را با برخی از مفاهیم به طور مختصر آشنا کنم :

 • PSD :  یک پسوند برای فایل ها هست مثل اینکه شما ممکنه یک فایل صوتی با پسوند MP3 داشته باشید ، فایل شما یک اسم دارد مانند Chavoshi.Mp3 که قبل از نقطه اسم فایل هست و بعد از آن پسوند فایل ، پسوند فایل نشان دهنده ویژگی های آن فایل هست و به ویندوز می گوید آن فایل را با چه برنامه ای برای شما اجرا کند ، حال پسوند PSD ، پسوند رایج فتوشاپ برای ذخیره سازی تصاویر است ، این پسوند می تواند تمام اطلاعات شما در خودش ذخیره کند مثل روش طی کردن مراحل یا لایه  ها ، البته فتوشاپ می تواند تصاویر را با سایر پسوند های رایج نیز ذخیره کند مانند PNG , JPG , GIF , TIFF و ...
 • لایه ها : فرض کنید شما یک دفتر دارید که برگ های آن شیشه ای هستند و محتوای برگ های زیر مشخص هست ، اگر شما در هر برگ این دفتر یک شکل بکشید و سپس به ابتدای دفتر برگردید قادر هستید محتویات تمام برگ ها را ببینید به شرطی که محتویات یک برگ بر روی محتویات برگ های زیر تر قرار نگرفته باشد ، لایه ها همانند این برگ ها می مانند و لایه های بالایی محتویاتشان بر روی لایه های زیر قرار می گیرد و اگر خالی باشند تاثیری بر روی محتویات لایه های زیرین خود ندارند ، همچنین شما می توانید چند لایه را با هم تلفیق کنید ، لایه ها در فتوشاپ سه دسته هستند لایه های متن (Text Layer) ، لایه های اشیاء و شکل ها ومسیر ها (Mask Layer)  و لایه های نامرئی یا شیشه ای (transparent Layer).
 • انتخاب (Selections) : واژه انتخاب در فتوشاپ اشاره دارد به انتخاب یک یا چند بخش از یک تصویر توسط ابزارهای مختلف ، در واقع فرض کنید در برنامه Microsoft Office Word شما یک بخش از متن را انتخاب کنید و ویژگی های آن را تغییر بدهید و بقیه بخش های متن تغییر نکنند. وقتی شما یک بخش از تصویر را انتخاب می کنید می توانید بر روی آن قسمت فیلتر اعمال کنید یا با ابزار خاصی آن را تغییر دهید بدون اینکه سایر بخش های خارج از آن انتخاب تغییر کنند. اگر لایه ای که در آن به انتخاب پرداخته اید خالی باشد شما با یک پیغام خطا مواجه می شوید. دقت کنید که وقتی یک انتخاب انجام می دهید از قاب لایه ها در سمت راست ابتدا لایه ای که می خواهید انتخاب بر روی آن انجام شود را برگزینید.
 • تفکیک پذیری (Resolution) : تفکیک پذیری به معنای تعداد پیکسل های موجود در یک تصویر هست ، یک تصویر با تفکیک پذیری بالا شامل تعداد پیکسل بیشتر و در نتیجه رنگ های بیشتری هست ، بنابراین می توان یک تصویر با تفکیک پذیری بالا را به یک تصویر با تفکیک پذیری پایین تبدیل کرد یعنی یکسری پیکسل حذف خواهند شد پس عکس این عمل می توان گفت بی معنی است ، استاندارد های تفکیک پذیری به این شکل هست که برای تصاویر وب و رایانه ای 72 و نهایتاً 96 مناسب است و اگر تصویر چاپی است باید حداقل 150 و حداکثر 300 باشد البته در کاتالوگ دستگاه های چاپ قدرت تفکیک پذیری دستگاه ذکر شده است.
 • اندازه تصویر (Image Size) : تفکیک پذیری را با ابعاد اشتباه نگیرید ، تفکیک پذیری در واقع می گوید که مثلاً در یک سانتی متر مربع یا یک اینچ مربع چه تعداد پیکسل قرار بگیرد اما اینکه کل تصویر چند سانتی متر مربع یا چند اینچ مربع باشد به ابعاد تصویر بستگی دارد ، البته معمولاً ارتباطی بین این دو پارامتر هست ولی مفهوم این دو با هم تفاوت دارد اگر خواستید می توانید از طریق منوی Image و سپس با کلیک بر روی زیر منوی Image Size... این مقادیر را تغییر بدهید تا تفاوت را ببینید.
 • نوع رنگ (Color Mode) : این مورد به نوع کار طراحی شما بستگی دارد در واقع این قسمت به شما استفاده از رنگ ها را با کیفیت های ظاهری متفاوت می دهد ، CMYK و RGB معروف ترین حالت های تعیین رنگ هستند. CMYK حالتی است برای تصاویر چاپی که ترکیبی از 4 حالت از رنگ که عبارتند از Cyan , Magenta , Yellow , Black. همچنین RGB به 3 حالت از رنگ های Red , Green  و Blue اشاره دارد ، از RGB معمولاً برای تصاویر وب و رایانه ای استفاده می شود و از CMYK برای تصاویر چاپی.
طراحی وب سایت و گرافیک
 • طراح وبسایت طراح وب سایت طراحی وب سایت اراک طراحی سایت گرافیست طراح گرافیک طراحی گرافیک طراحی قالب جوملا طراح قالب طراحی قالب هاست ارزان میزبانی ارزان دامین مجانی طراحی وب سایت با جوملا طراحی وبسایت داینامیک طراحی وب سایت استاتیک طراحی وب سایت فلش طراحی وب سایت اختصاصی طراحی وب سایت ارزان

  طراحی وب سایت طراح وب سایت طراحی گرافیک وب سایت طراح گرافیک وب سایت سئو وب سایت بهینه سازی وب سایت بهینه سازی وب سایت برای گوگل طراح وب سایت و گرافیست طراحی وب سایت ارزان طراحی وب سایت اختصاصی طراح وب سایت جوملا طراح جوملا طراحی قالب وب سایت قالب جوملا

  طراحی وب سایت طراح وب سایت طراحی گرافیک وب سایت طراح گرافیک وب سایت سئو وب سایت بهینه سازی وب سایت بهینه سازی وب سایت برای گوگل طراح وب سایت و گرافیست طراحی وب سایت ارزان طراحی وب سایت اختصاصی طراح وب سایت جوملا طراح جوملا طراحی قالب وب سایت قالب جوملا

ناحیه کاربری